IMG 2527

Digitaliserade flöden med gränssnitt i olika processer sparar 20 timmar i månaden

2024-04-19

Hillerstorps Schakt ville minska stillestånd i sina projekt och säkerställa god arbetsmiljö för sina medarbetare. För att göra detta var de i stort behov av att få till arbetsprocesser och flöden när det gäller att fånga upp reparationer och underhåll. Dessutom ville de utveckla ett anpassat intranät, där alla anställda är anslutna. 

För att hitta en lösning åt Hillerstorps Schakt valde de att utveckla det redan 15 år långa samarbetet med oss på INVID. Det fördjupade samarbetet landade i en applikation kopplad till befintlig Microsoft 365-installation och har medfört digitaliserade flöden med gränssnitt i olika processer.

Cecilia Ideskog, ekonomiansvarig, HR Management och KMA-samordnare hos Hillerstorps Schakt, bekräftar att de är glada över den smarta lösningen som har tagits fram. Lösningen har resulterat i flertalet positiva effekter och tack vare lösningen bedöms de spara cirka 20 timmar i månaden.

Läs mer om Hillerstorps Schakts smarta lösning här
C

Nyheter

2026-03-04

AI-tåget rullar in i Jönköping i maj! 🚂🔥

Den 28 maj kl. 16.00–19.00 får vi besök av en riktigt spännande AI-roadshow hos INVID i Jönköping – och du är varmt välkommen!
2026-02-25

Säkerhetsseminarium 23/4: Att vara leverantör i ett säkerhetsstyrt Sverige

Säkerhet är idag avgörande för att få göra affärer. Välkommen till ett kostnadsfritt frukostseminarium om nya säkerhetskrav och hur du positionerar din verksamhet rätt.
2026-02-16

Utmanande marknad just nu för klientdatorer, minnen och lagring

En utmanande marknad med stigande priser och längre leveranstider påverkar just nu klientdatorer, minnen och lagring. Här delar vi vad det innebär för dig – och hur du kan planera smartare, säkra tillgången och skapa bättre förutsägbarhet framåt.

Vill du veta mer om vad vi gör och vad som är på gång?

Skriv upp dig här för något, eller några, av våra nyhetsbrev, så får du ta del av nyheter, tips och trix och inbjudningar.