Scandbio 29

Scandbio och INVID: En positiv resa med automatiserade och effektiviserade processer

2024-01-17

Pelletstillverkaren Scandbio AB insåg att man hade en föråldrad och opålitlig lösning för sin verksamhetskritiska kvalitetsprovning, som ibland även tappade viktiga data.

Målet var att göra kvalitetsprovningen både säkrare och smidigare för sina operatörer. De ville automatisera sina processer för att snabbt sammanställa rapporter och följa upp data mer frekvent.

Scandbio önskade dessutom kunna göra detta genom en applikation som har ett modernt gränssnitt, som är lätt att administrera, och att den är framtidssäkrad.

Lösningen har gett många positiva effekter för Scandbio. Man lyfter bland annat fram att de erhåller dagliga rapporter från kvalitetsprovningen, att lösningen eliminerar manuellt arbete, vilket sparar mycket tid.

Personalen får vidare betydligt snabbare återkoppling på utfallet än förut, vilket minskar risken för reklamationer samtidigt som den höjer produktkvaliteten.

Läs mer om Scandbio-referenscaset här
Scandbio 27

Nyheter

2026-01-15

Cybersäkerhetslagen började gälla igår den 15 januari 2026 – hantera affärs- och sanktionsrisker 

Igår, torsdagen den 15 januari 2026, trädde NIS2 i kraft i Sverige. Cybersäkerhetslagen, med skärpta krav på styrning, riskhantering och ledningsansvar.
2026-01-08

Utbildning: Agent in a day med Copilot Studio – nu vid flera tillfällen

Välj mellan två tillfällen i Jönköping eller boka utbildningen som avrop. En praktisk heldag där du bygger egna AI-agenter – redo för verkligheten!
2026-01-07

Kostnadsfritt webinar 29/1: Upptäck Copilot+ PC och Microsoft Copilot 365

Få AI-kraft direkt i din dator! Anmäl dig till vårt kostnadsfria webinar och upptäck hur Copilot+ PC och Microsoft Copilot 365 förenklar din arbetsdag.

Vill du veta mer om vad vi gör och vad som är på gång?

Skriv upp dig här för något, eller några, av våra nyhetsbrev, så får du ta del av nyheter, tips och trix och inbjudningar.